Skleněný palác

Sakura is located on the ground floor of so-called Skleněný palác (named by people Skleňák as well). It was built in the years 1936 - 1937 by Zemská banka and was designed by Richard F. Podzemný.

Funcionalistic design counted with residental and commercial spaces, in additional to spaces for shops on the ground floor the residental house is a sheltered garden and a tennis court in the internal block. It connects in it elegance, luxury and sensibleness.

Protected monument of Czech Republic is an architectonic dominance of Praha 6. Except of Sakura, on the ground floor of the building resides wedding hall of Praha 6.

 

Více úryvek z dobového článku Josefa Chochola:

V přemíře nejsmutnějšího braku, jenž ovládl předměstí, přece jen zazáří tu a tam architektura, která jest kladným přínosem současného vývoje a nutí k přemýšlení silou své poctivé a vážné snahy, silou svého výrazu a důsledností své koncepce. Jednou z takových jest i skupinový obytný dům Zemské banky na Dürichově náměstí v Praze-Bubenči. Jest to přímo osvobozující dojem, kterým působí jeho architektura. (source: archiweb.cz)